W sektorze budowlanym zachodzą nieustanne zmiany, które znacząco odbijają się na kosztach nowych inwestycji. Wzrosty cen materiałów i robocizny, odpływ specjalistów i postępująca inflacja sprawiają, że wiele osób coraz częściej odkłada budowę domu na później lub całkowicie z niej rezygnuje. Na najbliższe miesiące są przygotowywane pewne programy wsparcia i zmiany w przepisach, które mogą nieco zwiększyć opłacalność inwestycji. Warto też przyjrzeć się obecnym możliwościom rynku budowlanego, aby lepiej dopasować wydatki do posiadanego budżetu.
Aktualna sytuacja w branży
Obecnie inwestorzy w dużej mierze liczą na uruchomienie środków z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy. Do głównych beneficjentów zaliczek z tego programu należy jednak sektor energetyczny, przez co w początkowej fazie pieniądze nie trafią do zbyt wielu gałęzi segmentu budowlanego. Pewne szanse daje też wzrost wydatków inwestycyjnych przez GDDKiA, które mają być o nawet kilka mld zł wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. W praktyce uruchomienie środków z tych źródeł stanowi okazję głównie dla budownictwa inżynieryjnego, co może przełożyć się na nowe projekty infrastrukturalne, wzrost modernizacji w systemy fotowoltaiczne czy poprawę zdolności przesyłowych w sieciach energetycznych. Aktywność inwestorów prywatnych ogranicza niestety wysoka inflacja, która przekłada się na wzrosty cen materiałów czy usług budowlanych. Dużo lepiej sytuacja wygląda na rynku budownictwa niemieszkaniowego, gdzie dobrze radzi sobie, chociażby sektor przemysłowo-logistyczny. W najbliższych miesiącach, zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe ma szansę jeszcze bardziej wzrosnąć.
Szanse na oszczędność
Aby sfinansować budowę domu mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku, inwestorzy muszą bardzo dobrze przygotować się do całego przedsięwzięcia. Podstawę stanowi trafne przeanalizowanie wszystkich potencjalnych kosztów, które wiążą się z realizacją takiej inwestycji. Obecnie dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z praktycznego narzędzia, jakim jest kalkulator budowy domu 2024 na stronie firmy budowlanej New-House: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Rozwiązanie to pozwala na sporządzenie szybkiej i precyzyjnej wyceny. Kalkulator budowy domu wymaga jedynie podania powierzchni użytkowej i rodzaju budynku, dachu czy stropu, a także województwa. Za pomocą narzędzia można też zadecydować o uwzględnieniu garażu. Wycena jest bezpłatna niezależnie od tego, jaki finalnie będzie koszt budowy domu – kalkulator pozostaje dzięki temu wyjątkowo przydatnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku najbardziej rozbudowanych projektów. Inwestycja może być przez to lepiej przemyślana, ponieważ orientacyjne ceny pomagają w odpowiednim dopasowaniu budżetu. Kwestia ta ma znaczenie zwłaszcza dla osób, które chcą zdecydować się na finansowanie zewnętrzne. W takim przypadku bardzo przydatny jest kalkulator kredytu hipotecznego, pozwalający na ustalenie szacowanej raty kredytowej. Wystarczy jedynie w odpowiednie pola wpisać niezbędne wartości i parametry, takie jak okres spłaty i kwota kredytu.
Perspektywy na przyszłość
W najbliższych latach kluczową kwestią będzie sposób budowy domów, których koszty mogą się zmienić pod wpływem przepisów związanych z dążeniem do budownictwa zeroemisyjnego. Energooszczędne projekty stają się wymogiem, a nie jedynie proekologicznym trendem. Standard zielonego budownictwa obejmuje wszystkie etapy inwestycji, włącznie z tworzeniem projektu, pracami budowlanymi i samą eksploatacją. Nowe budynki muszą posiadać certyfikaty i zachowywać zgodność z szeregiem standardów. Starsze obiekty są natomiast kierowane do renowacji, co wynika z przepisów UE w zakresie zielonej transformacji. Inwestorzy muszą sięgać po nowoczesne materiały, które są trwale i ekologiczne. Wiele z nich powstaje z surowców recyklingowanych i odnawialnych, a także odpowiednio przekształconych odpadów. Na znaczeniu zyskuje też elastyczna i modułowa architektura czy obecność rozwiązań inteligentnych, takich jak systemy centralnego zarządzania bezpieczeństwem, klimatyzacją, wentylacją, ogrzewaniem i oświetleniem.
Art. Sponsorowany