Nieruchomość – jak się zabezpieczyć prawnie przed najemcą?

Nieruchomość – jak się zabezpieczyć prawnie przed najemcą?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie nieruchomości. Inwestorzy kupują mieszkania i lokale użytkowe, które przeznaczone są pod wynajem. Jest to nie tylko lokata kapitału, ale także możliwość comiesięcznego wsparcia domowego budżetu. I choć wydaje się, że jest to rozwiązanie idealne, istnieje wiele zagrożeń ze strony najemcy, które mogą wymarzoną inwestycję zamienić w poważne źródło problemów. Przeczytaj, jak się prawnie zabezpieczyć przed najemcą.

Krok pierwszy: spisanie umowy

Pierwszym krokiem na drodze wynajmu nieruchomości jest spisanie umowy z najemcą. Już na tym etapie warto zadbać o to, aby wszystkie jej zapisy były sprawdzone i w jak najlepszym stopniu chroniły interesy wynajmującego. W tym celu najlepiej skorzystać z pomocy kancelarii prawnej. Adwokat specjalizujący się w nieruchomościach zadba o to, aby w dokumencie zostały zawarte wszystkie obowiązki obu stron. Powinny się tam znaleźć informacje dotyczące terminów płatności, zabezpieczeń finansowych w postaci kaucji, zasad korzystania z nieruchomości, a także obowiązków dotyczących utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie technicznym. Dokładne i precyzyjne zapisy dotyczące tych kwestii pozwolą w przyszłości uniknąć nieporozumień i problemów.

Krok drugi: działania w czasie trwania umowy

Zawarcie umowy nie jest jedyną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę. Aby mieć pewność, że wynajem przebiegnie bez problemu, trzeba podjąć pewne działania także na samym początku. Przede wszystkim po podpisaniu umowy warto zadbać o bardzo dokładne określenie stanu technicznego nieruchomości. W tym celu konieczne jest sporządzenie protokołu przekazania. Można także zrobić zdjęcia dokumentujące stan lokalu. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie udowodnić, że doszło do zniszczeń, jeśli okazałoby się, że najemca jest nieuczciwy i chce się wymigać od odpowiedzialności. Z tego powodu bardzo dobrą praktyką jest pobranie kaucji, która może posłużyć za zabezpieczenie. Sporządzenie zapisów dotyczących kaucji najlepiej powierzyć kancelarii prawnej.

Przeczytaj także:  Zużyty ślimak w piecu na ekogroszek: sprawdź, jak go wymienić

Krok trzeci: rozwiązanie umowy

Na ogół wynajem przebiega bez problemów i po odpowiednim czasie można rozwiązać umowę bez żadnych problemów. Niestety niekiedy zdarza się, że najemca nie chce opuścić lokalu. W takiej sytuacji wynajmujący powinien przede wszystkim skontaktować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w prawie nieruchomości. Prawnik przeanalizuje umowę i pomoże w zrozumieniu obowiązujących przepisów. Zaproponuje także najlepsze rozwiązanie. Niekiedy może także podjąć się mediacji, które mogą pomóc w rozwiązaniu sporu pomiędzy właścicielem a nieuczciwym wynajmującym. Jeśli nie będzie można dojść do porozumienia, konieczne może być podanie sprawy do sądu. W tej sytuacji pomoc prawnika, który będzie reprezentował wynajmującego przed organami prawa, jest nieoceniona.

Podsumowując, aby zabezpieczyć się prawnie przed najemcą, już na etapie sporządzania umowy warto skonsultować się z kancelarią prawną, która pomoże także później, jeśli okaże się, że wynajmujący jest nieuczciwy.

Zapraszamy po więcej informacji: Kancelaria Prawna Gdańsk.

Art. Sponsorowany