Hale produkcyjne stalowe czy żelbetowe?
Czym się różnią hale stalowe od żelbetowych nazywanych także hybrydowymi? Hale stalowe, jak sama nazwa wskazuje, są w pełni wykonane ze stali, natomiast żelbetowe łączą części stalowe z elementami z betonu wzmocnionego zbrojeniem. Obiekty produkcyjne mogą być budowane zarówno w oparciu o konstrukcje stalowe, jak i hybrydowe. Kiedy wybiera się pierwsze, a kiedy drugie z nich?
Do wznoszenia wielkopowierzchniowych obiektów zazwyczaj używa się szkieletowych ustrojów konstrukcyjnych, w których podstawę stanowią dźwigary dachowe oparte na słupach. Elementy tych ustrojów mogą być wykonane ze stali albo z żelbetu, czyli z betonu wzmocnionego zbrojeniem.
Hale magazynowe, hale logistyczne czy hale produkcyjne buduje się zarówno w oparciu o konstrukcje stalowe, jak i żelbetowe. Czym różnią się oba rozwiązania i kiedy się je wykorzystuje?
Hale stalowe – krótka charakterystyka
Hale stalowe to obiekty wykonane w całości ze stali konstrukcyjnej – spawalnego materiału o dużym module sprężystości oraz znacznej wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie, który można dowolnie kształtować.
Konstrukcje stalowe przygotowuje się w zakładach prefabrykacji, a następnie przewozi na plac budowy i tam montuje do siebie przy pomocy śrub oraz innych elementów złącznych. Kolejno do fundamentów przymocowuje się ramy główne, rygle dachowe, usztywnienia wiatrowe, słupy drugorzędne, a także obudowę.
Zaletami hal stalowych są: krótki czas budowy, niskie koszty inwestycji, możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni wewnątrz oraz możliwość łatwej rozbudowy w przyszłości. A co z wadami? Największą wadą jest podatność konstrukcji na korozję. Żeby zmniejszyć ryzyko rdzewienia hale przemysłowe zabezpiecza się specjalistycznymi powłokami.
Hale żelbetowe – najważniejsze informacje
Hale żelbetowe nazywane są również hybrydowymi lub mieszanymi, ponieważ łączą elementy stalowe z żelbetowymi. Z żelbetu, czyli betonu wzmocnionego zbrojeniem wykonuje się słupy, które podtrzymują konstrukcję stalową dachu i tworzą trwały szkielet obiektu oraz ściany oddzielenia przeciwpożarowego.
Jakie są zalety żelbetu? Żelbet jest bardzo wytrzymałym, odpornym na korozję i ogień materiałem, dlatego nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Trzeba jednak pamiętać, że konstrukcje żelbetowe mają gorsze parametry mechaniczno-wytrzymałościowe i większy ciężar niż stalowe, co w niektórych przypadkach uznaje się za wady.

Hale stalowe i żelbetowe – zastosowanie
Kiedy buduje się hale produkcyjne stalowe, a kiedy żelbetowe? Żelbet wykorzystuje się wtedy, gdy obiekty muszą spełnić rygorystyczne normy przeciwpożarowe – np. odbywa się w nich produkcja mebli, środków chemicznych czy tworzyw sztucznych albo znajdują się w pobliżu granicy działki lub innego istniejącego budynku. W dwóch ostatnich przypadkach z tego materiału wykonuje się konstrukcję ścian i dachu.
Stal używana jest we wszystkich innych rodzajach hal, np. w centrach logistycznych, spedycyjnych, magazynach niskiego, średniego i wysokiego składowania czy obiektach produkcyjnych, ale takich, w których nie przechowuje się materiałów łatwopalnych.
Szukasz firmy budującej stalowe albo żelbetowe obiekty przemysłowe, np. hale magazynowe lub produkcyjne? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl. To doświadczony generalny wykonawca hal działający na rynku od 20 lat.
Art. Partnera: Commercecon
Źródło grafiki: materiał partnera