Znaczenie certyfikatów w branży BHP. Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów?

Znaczenie certyfikatów w branży BHP. Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów?

Odwiedzając stacjonarny lub internetowy sklep bhp z odzieżą i akcesoriami, przy niektórych produktach można natknąć się na informację „posiada certyfikat”. Co oznacza ten zapis? O czym świadczy?

Certyfikacja produktów BHP

Wyprodukować odzież roboczą czy ochronną, artykuły służące ochronie  to jedno. Sprawdzić, czy faktycznie chronią przed płomieniami, porażeniem prądem, hałasem czy rzeczywiście nie pozwalają przeniknąć wilgoci, substancjom chemicznym, czy istotnie można odzież wielokrotnie prać i nie utraci ona swoich właściwości to drugie. Producent, który poddaje swoje produkty rygorystycznym próbom, wie, że oferuje produkty najwyższej jakości, naprawdę gwarantujące ochronę ludzkiego zdrowia i życia. Taki wytwórca cieszy się zaufaniem klientów krajowych i śmiało może konkurować z producentami zagranicznymi, zdobywać inne rynki.

Pracodawca decydujący się na zakup tych certyfikowanych ma pewność, że dokonał właściwego wyboru, by zapewnić pracownikom higieniczne i bezpieczne warunki pracy, dodatkowo zwiększa zaufanie do siebie i organizacji nie tylko zatrudnionych ludzi, ale także partnerów biznesowych i kontrahentów. Pracownik, który nosi certyfikowaną odzież i stosuje certyfikowane artykuły, zyskuje pewność, że ma właściwą ochronę przed różnego zagrożeniami występującymi w danym środowisku, spokój ducha i komfort podczas pracy.

Autentyczność certyfikatów

Niestety, nie wszyscy producenci są uczciwi i rzetelni. Także w branży BHP zdarza się, że certyfikaty są podrabiane. Jak sprawdzić ich autentyczność? Po pierwsze należy sprawdzić, kto dany certyfikat wystawił. W Polsce uprawnionych jest kilka jednostek i instytucji, a najważniejszą jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB), do którego przynależy Ośrodek Certyfikacji Indywidualnych Środków Ochronnych i Roboczych. Po drugie należy sprawdzić, jakie dokumenty towarzyszą produktowi (powinna to być deklaracja zgodności, certyfikat jakości lub dokumentacja techniczna).

Po co tyle zachodu?

Oczywiście, można pójść do sklepu i jeżeli w jakiejś konkretnej pracy jakieś zagrożenia raczej nie występują, kupić odzież zwykłą. Można też pójść do sklepu i pracownikowi, który pracuje w warunkach niebezpiecznych wybrać pierwszą z brzegu odzież ochronną z jakimś tam certyfikatem. Można. Pracodawca musi mieć jednak świadomość, że w razie wypadku, w razie narażenia pracownika na niebezpieczne czynniki i utraty przez niego zdrowia, naraża swoją firmę na utratę dobrego wizerunku a siebie na konsekwencje prawne.

Przeczytaj także:  Jakie są rodzaje kostki brukowej? Poznaj kryteria

Art. Sponsorowany