Zastosowanie georadaru w badaniach geologicznych i z dziedziny ekologii

Zastosowanie georadaru w badaniach geologicznych i z dziedziny ekologii

Są takie urządzenia, których spektrum zastosowania jest naprawdę szerokie. Jednym z nich jest georadar. Warto poznać zakres jego zastosowania i zalety użytkowania.

Czym jest georadar?

Georadar jest to urządzenie, które służy do mobilnej metody geofizycznej, która opiera się o emisję fal elektromagnetycznych. Niewątpliwie istotną rolę odgrywa fakt, że wykorzystuje się zakres krótkich oraz ultra krótkich fal radiowych, a także fal odbitych od powierzchni, która ma określone własności dielektryczne. Przetwarzanie danych następuje automatycznie. Na podstawie wyniku można określić przekrój geologiczny gruntów oraz skał, ale też dróg i mostów. Georadar wykorzystuje się także do sprawdzania ewentualnych przeszkód, na które można trafić wykonując prace gruntowe. 

Zastosowanie metody georadarowej 

Georadary mają różną częstotliwość anten, zatem szczególnie dobrze sprawdzają się do badania określonych warstw podłoża. Przy niskocząsteczkowych antenach można wykonać badania nawet na głębokości 60 m. Zakres prac jest jednak zdecydowanie większy. 

Do jakich badań służy georadar?

  • Z dziedziny ekologii; 
  • Z zakresu geofizyki wiertniczej; 
  • Geotechniczno-inżynierskich; 
  • Płytko zalegających warstw geologicznych.  

Zasada działania georadaru pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych pomiarów, choćby w ośrodkach gruntowych, zarówno skalnych, jak i materiałowych. Fala przechodzi przez dany ośrodek, a następnie ulega załamaniu oraz odbiciu i wraca do anteny odbiorczej. W momencie gdy natrafia na przeszkody ulega rozproszeniu, a więc dyfrakcji. Wzbudzenie działania anten następuje przy wykorzystaniu urządzenia mierniczego, które zastosowane jest w nitkach mierniczych. Dzięki temu możliwe jest poruszanie się wzdłuż profilu, a następnie zapisywanie kolejnych sygnałów. Warto zapoznać się ze specyfikacją urządzenia i zamówić georadar z firmy Viateco.   

Georadar – technika profilowania oraz mapowanie georadarowe

W zależności od zakresu prac za pomocą georadaru można wykonać mapowanie georadarowe oraz pomiar techniką profilowania. Warto dowiedzieć się więcej na temat obu tych metod. 

  • Mapowanie georadarowe pozwala na wykonanie map głębokościowych. W tym przypadku konieczne jest wykonanie szeregu profili równoległych. Właśnie na ich podstawie uzyskuje się obraz 3D badanego obszaru. Ta technika szczególnie polecana jest do rozpoznawania sieci infrastruktury podziemnej, ale też do sprawdzania potencjalnych wycieków. Na podstawie mapowania georadarowego można uzyskać naprawdę dobre wyniki i rozpoznać większe, jak i nierównomierne obiekty. 
  • Profilowanie georadarowe polega na wykonaniu pojedynczych profili. W tym przypadku linie tyczone są wzdłuż miejsca, gdzie wykonywany jest pomiar. Uzyskane przekroje georadarowe pozwalają na interpretację mapek geologiczno-inżynierskich. Uzyskany przekrój wskazuje także obraz badanego ośrodka. 
Przeczytaj także:  Gdzie szukać serwisu maszyn budowlanych marki Liebherr?

Dokładność i zasięgi obu tych metod zależą od częstotliwości wysyłania sygnału elektromagnetycznego, który może wahać się od 10 MHz do kilku GHz. 

Budowa oraz sposób działania georadaru 

Standardowy zestaw georadarowy składa się z anteny nadawczej bądź odbiorczej lub dwóch anten. Istotną rolę odgrywa centralna jednostka sterująca sygnałem oraz sam rejestrator. Kolejnym ważnym elementem są specjalnie skonstruowane sygnały elektromagnetyczne. Poruszają się one po badanej powierzchni. Sama antena wysyła monocykle. Z kolei druga antena zamontowana obok odbiornika odbiera sygnały. Prędkość fal można uzyskać, biorąc pod uwagę migrację iteracyjne, czas transmisji danych czy też badań laboratoryjnych przy wykorzystaniu stałej dielektrycznej. 

Zalety zastosowania georadaru 

Georadar pozwala wykrywać różnego rodzaju pustki i to zarówno te pochodzenia naturalnego, jak i antropogenicznego. Na podstawie wyników można uzyskać także informacje na temat występowania kanałów czy też tuneli. Georadar wykorzystuje się nie tylko w geologii podczas badań osuwisk, ale też ma on zastosowanie w inżynierii budowlanej. Na jego podstawie można badać konstrukcje mostów czy budynków, a także sprawdzać konsolidację nasypów czy stan podbudowy dróg. Takie urządzenia mają również kluczowe znaczenie dla badania konstrukcji betonowych.             

Art. Sponsorowany