Automatyzacja procesu dociskania elementów w hali produkcyjnej jednego z klientów firmy Pneumat System przyczyniła się do wzrostu wydajności, poprawy bezpieczeństwa pracy oraz redukcji kosztów. Zapoznaj się ze studium przypadku, aby odkryć, jakie rozwiązanie przyniosło te korzyści!
Automatyzacja procesów w przemyśle
Wiele procesów wykonywanych w sposób ręczny przez pracowników może zostać zautomatyzowanych, co sprawia, że praca jest wówczas bardziej wydajna, bezpieczniejsza i ekonomiczna jednocześnie. Przykładem takiego procesu, który eksperci techniczni Pneumat zoptymalizowali w obiekcie przemysłowym klienta, był docisk prasy zawierającej betonowe bloczki służące do budowy dachu strunowego. Do tego momentu dociskanie odbywało się za pośrednictwem korby i śruby, wymagając nadzoru pracowników w trakcie jego trwania. Pracownicy techniczni Pneumat. wdrożyli kompletnie zautomatyzowany moduł w skład którego wchodziły siłowniki, zawory i inne elementy pneumatyki. Zapoznaj się z przebiegiem optymalizacji tego procesu oraz profitami, jakie przyniosła ona w tym konkretnym przedsiębiorstwie.
Klient, który prowadzi zakład zajmujący się produkcją dachów strunowych, zwrócił się do nas z prośbą o automatyzację procesu dociskania prasy do wyciskania bloczków betonowych.
Obecny proces
W zakładzie wytwarzane są bloczki z betonu pod budowę dachów strunowych. Po wlaniu betonu do formy, bloczki muszą zostać wyciśnięte przy użyciu prasy. Docisk prasy odbywa się za pomocą korby i śruby, co wymaga ciągłej obsługi i nadzoru ze strony pracowników produkcji. Taki sposób realizacji procesu jest mało efektywny, czasochłonny i w rezultacie generuje wysokie koszty.
Zautomatyzowany proces dociskania prasy
Zdecydowano się poddać automatyzacji ten proces, który dotychczas był procedowany w sposób manualny przez pracowników na produkcji. Zastąpiono korbę i śrubę do docisku prasy, zaprojektowanym układem pneumatycznym składającym się z siłowników NWT ale nie tylko! Na system składał się zawór rozdzielający, zawory dławiąco-zwrotne, tłumiki hałasu, przewody i złącza. Po wprowadzeniu tych zmian, docisk elementów odbywa się w sposób ciągły, powtarzalny i w stałym tempie. Nie wymaga on już nadzoru pracowników, którzy mogą teraz skupić się na wykonywaniu innych zadań. Automatyzacja procesu przyniosła wiele korzyści, takich jak:
- zwiększenie wydajności produkcji
- poprawa bezpieczeństwa pracy
- redukcja kosztów
- eliminacja błędów ludzkich
Zapoznaj się z naszym studium przypadku, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zautomatyzowaliśmy proces dociskania prasy w zakładzie produkującym dachy strunowe.
Zautomatyzowanie procesu dociskania prasy do bloczków betonowych przyczyniła się do wzrostu wydajności produkcji, skrócenia czasu realizacji, redukcji kosztów oraz poprawy bezpieczeństwa. Dzięki większej niezawodności rozwiązania i ograniczeniu kontaktu operatorów z systemem, poziom bezpieczeństwa znacznie się zwiększył.
Gdzie jeszcze można zastosować to rozwiązanie?
Zautomatyzowany system pneumatyczny, na który składają się siłowniki i zawory, znajdzie zastosowanie przy dociskaniu elementów oraz w wielu innych procesach w różnych branżach przemysłowych. Może być wykorzystywany na różnych liniach montażowych, w sektorze budowlanym, a także w technice warsztatowej.
Zobacz poniżej jak testujemy nasze siłowniki pneumatyczne!
Automatyzacja procesów w zakładach produkcji może znacznie zwiększyć efektywność oraz przynieść wymierne oszczędności finansowe jak i czasowe. Zachęcamy do skontaktowania się z wykwalifikowanymi doradcami technicznymi i odkrycia, jakie konkretne profity może to przynieść w Twoim obiekcie, miejscu pracy. Więcej o Pneumat znajdziesz na poniższym filmie: