Sprawdź, dlaczego warto wybrać kotły gazowe

Sprawdź, dlaczego warto wybrać kotły gazowe

W ostatnim czasie wielu inwestorów boryka się z problemem powszechnego chaosu informacyjnego, który nie sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru właściwego urządzenia grzewczego. Warto pamiętać, że w każdym przypadku zakup i montaż konkretnego sprzętu powinien być poprzedzony przede wszystkim analizą charakterystyki własnego budynku, a nie aktualnymi trendami. Możliwe, że najlepsza okaże się sprawdzona technologia ogrzewania gazowego. Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego kocioł gazowy to rozwiązanie również dla Ciebie.

Wyzwania związane z eksploatacją pomp ciepła

Mogłoby się wydawać, że w dobie dynamicznego rozwoju rynku pomp ciepła kotły gazowe lada moment znajdą się w całkowitym odwrocie. Nie jest to jednak prawdą. Pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem w nowych bądź gruntownie zmodernizowanych domach. Zupełnie inaczej wygląda ich praca w starych budynkach o słabej izolacji termicznej, wyposażonych w wysokotemperaturowe instalacje grzejnikowe.

Eksploatacja pompy ciepła w takim obiekcie zwykle jest związana z wysokim poborem energii elektrycznej i trudnymi do zaakceptowania rachunkami. Gruntowny remont wymaga znacznych nakładów finansowych. Ponadto inwestorzy często borykają się z trudnością w znalezieniu ekip podejmujących się wymiany całej instalacji grzewczej, a nie tylko urządzeń w samej kotłowni. Zastosowanie pomp ciepła napotyka też na trudne problemy natury technicznej w już istniejących blokach mieszkalnych i w różnych obiektach wielkopowierzchniowych.

Wiekowy budynek nie musi być jednak skazany na ogrzewanie tzw. kopciuchem. W takim przypadku warto wymienić nieefektywny i nie ekologiczny piec na kondensacyjny kocioł gazowy. Sprawdź, czy podane poniżej zalety kotłów gazowych odpowiadają Twoim potrzebom!

7 argumentów za zastosowaniem gazowego kotła kondensacyjnego:

  1. Możliwość efektywnej współpracy z instalacją grzejnikową. Kotły gazowe bez trudu podgrzewają czynnik grzewczy do temperatur rzędu 60 czy 70℃. Dzieje się to w każdych warunkach pogodowych, bez wysokiego wpływu na sprawność. Eksploatacja pomp ciepła z instalacją grzejnikową wiąże się natomiast z ok. 30% wyższymi rachunkami niż w przypadku pracy z instalacją ogrzewania podłogowego.
  1. Niskie koszty eksploatacji. Wszystkie opłaty składające się na cenę energii z gazu to ok. 0,32 zł brutto za 1 kWh. Jest to aktualna cena obowiązująca do połowy 2024 roku. W przeliczeniu na metry sześcienne nabywca gazu musi zapłacić ok. 3,52 zł brutto za 1 m3 (dotyczy gazu wysokometanowego typu E). Szczegółowy kalkulator porównujący koszty ogrzewania z wykorzystaniem różnych urządzeń grzewczych znajdziesz na stronie internetowej Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej: https://pobe.pl/materialy-i-poradniki/
  1. Niskie koszty inwestycyjne. Nawet 3 do 4 razy mniejsze niż w przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda dla obiektów wyposażonych w przyłącze gazowe.
  1. Możliwość realizacji podgrzewu c.w.u. w formie przepływowej z wykorzystaniem tzw. kotłów dwufunkcyjnych. Są to kompaktowe urządzenia możliwe do zainstalowania w łazience lub w kuchni. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku obsługi domów lub mieszkań wyposażonych w jedną łazienkę zlokalizowaną blisko kotła (3 do 4 metrów). W tym przypadku brak zasobnika to jeszcze niższe koszty inwestycji i eksploatacji. Przepływowy podgrzew c.w.u. to również najlepsze rozwiązanie dla użytkowanych sezonowo domków letniskowych.
  1. Skuteczna walka ze smogiem i niską emisją. Spalanie gazu, w przeciwieństwie do spalania węgla, nie emituje substancji mineralnych w postaci pyłów. Oprócz tego nie dochodzi do powstawania dwutlenku siarki i rakotwórczego benzoapirenu, a emisja tlenków azotu jest blisko o połowę niższa przy założeniu dostarczenia tej samej ilości energii.
  1. Możliwość instalacji w miejscach bez dostępu do sieci gazowej. W takiej sytuacji zastosowanie znajdują indywidualne zbiorniki na gaz płynny instalowane na działce. Większość obecnych w sprzedaży kotłów posiada dopuszczenie do pracy z propanem.
  1. W pełni automatyczna, bezobsługowa praca i możliwość zastosowania sterowania internetowego. Kotły gazowe mogą również stanowić świetne szczytowe źródło ciepła w instalacji z pompą ciepła. Zgodnie z unijną dyrektywą EPBD instalacja hybrydowa będzie możliwa do realizacji nawet w nowym domu po 2030 roku*. Więcej szczegółowych informacji na temat unijnej polityki w kontekście wykorzystania paliw gazowych znajdziesz w publikacji Izby Gospodarczej Gazownictwa „Paliwa gazowe, główny filar miksu grzewczego”: https://www.igg.pl/paliwa-gazowe-glowny-filar-miksu-grzewczego/
Przeczytaj także:  Co oznacza głośne buczenie w Twoim piecu gazowym? Analiza przyczyn

Kocioł gazowy… ale który?

Na rynku istnieje wiele modeli kotłów gazowych o różnej mocy grzewczej. Co oczywiste – wybór każdego z rozwiązań będzie zróżnicowany pod względem kosztów zakupu i instalacji. Aby ułatwić kontakt na linii klient-instalator, marka Vaillant stworzyła program „Mój Klient”. W programie uczestniczą wyłącznie autoryzowane firmy instalacyjne mające już doświadczenie w montażu kotłów Vaillant. Pierwszy krok to wypełnienie formularza na stronie www, po czym następuje kontakt ze strony konsultanta marki Vaillant, który w rozmowie telefonicznej z klientem pozyskuje podstawowe, niezbędne dane dotyczące planowanej inwestycji. Kolejnym krokiem jest kontakt ze strony firmy instalacyjnej, co skutkuje złożeniem oferty na zakup i montaż urządzeń.

Jeśli jednak preferujesz samodzielny, bezpośredni kontakt, to pomoże Ci w tym specjalnie przygotowana wyszukiwarka autoryzowanych partnerów. Jej liczne filtry pozwalają sprawnie wyszukać firmę, wyodrębniając ją według poszukiwanych kwalifikacji, np. z podziałem na autoryzację pod względem kategorii obsługiwanych urządzeń lub realizowanych czynności – serwisu czy instalacji.

Formularz do wyceny kotłów gazowych oraz wyszukiwarkę autoryzowanych partnerów znajdziesz bezpośrednio na stronie Vaillant.

Artykuł partnera Vaillant.pl