Ładowanie
×

Przewodnik po wyborze idealnych płytek kamiennych do Twojego domu

Kamień naturalny to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych, który łączy w sobie trwałość i nieograniczony potencjał aranżacyjny. Na rynku dostępnych jest wiele płytek kamiennych, które zachwycają nietypowymi odcieniami i oryginalnym wzornictwem. Jeżeli nie wiesz, którą okładzinę wybrać do swoich wnętrz, skorzystaj z naszych porad! Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kamienia i o czym pamiętać przy zakupie płytek.

Czy płytki z naturalnego kamienia to dobry pomysł do wnętrz?

Wśród płytek wykonanych z kamienia naturalnego największym zainteresowaniem klientów cieszą się produkty z marmuru oraz granitu. Oba mają wiele zalet i są często wybierane do wykończenia podłóg, ścian, blatów czy parapetów. Mimo że na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, różnią się pod wieloma względami.

Płytki kamienne z marmuru słyną z eleganckiego i ponadczasowego designu. Ich cechą szczególną są subtelne żyłki, które tworzą unikalne wzory na powierzchni każdej płytki. Okładziny dostępne w ofercie Gran-Pol występują w wielu odcieniach, począwszy od bieli, przez beż, aż po szarości, brązy i zieleń. Granitowe płytki z naturalnego kamienia są bardziej zróżnicowane pod względem kolorystyki i wzornictwa.

Marmur vs granit – wytrzymałość płytek z kamienia

Walory wizualne to jedna z ważniejszych kwestii determinujących wybór materiałów wykończeniowych. Równie ważnymi czynnikami są jednak odporność na odbarwienia i wytrzymałość. Płytki z kamienia naturalnego są na ogół bardzo wytrzymałe, niemniej marmur jest delikatniejszy niż granit – bardziej podatny na zarysowania, plamy i działanie kwasów. Co za tym idzie, marmurowe podłogi wymagają większej troski niż granitowe okładziny. Dotyczy to szczególnie płytek zainstalowanych w kuchni i łazience. Kamienne płytki z granitu są znacznie twardsze i bardziej odporne na zarysowania niż ich marmurowe odpowiedniki, co czyni z nich lepszy wybór do przestrzeni poddawanych intensywnej eksploatacji, takich jak kuchnia czy korytarz. Ich twardość sprawia, że są powszechnie wykorzystywane do produkcji blatów kuchennych, parapetów, a nawet schodów zewnętrznych.

Przeczytaj także:  Jak skutecznie naprawić nieszczelny piec kaflowy za pomocą uszczelniacza i zaprawy

Utrzymanie płytek kamiennych w czystości – o tym musisz wiedzieć!

Płytki kamienne na podłogę są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu niż parkiet czy panele podłogowe. W przypadku marmuru bardzo ważne jest, aby unikać kontaktu z drażniącymi detergentami oraz kwaśnymi substancjami, które mogą uszkodzić jego powierzchnię. Marmur jest także podatny na zaplamienie, dlatego w przypadku rozlania wina czy soku z cytrusów konieczne jest szybkie wyczyszczenie powierzchni. Płytki kamienne wewnętrzne z granitu są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Są bardziej odporne na działanie detergentów i mają twardą powierzchnię, niemal w całości pozbawioną porów.

Oczywiście, marmur również może mieć gładką i niskoporowatą powierzchnię – kafelki o polerowanym wykończeniu idealnie sprawdzą się na ścianę w kuchni czy łazience, ale równie dobrze mogą służyć do wykończenia podłogi. Pamiętaj jednak, że polerowany marmur jest dość śliski, co zwiększa ryzyko przypadkowych upadków.

Marmur czy granit – jak wybrać najlepsze płytki kamienne do wnętrz?

Kamienne okładziny mają w sobie wiele uroku, dlatego trudno zdecydować się na jeden surowiec. Marmur jest często wybierany do reprezentacyjnych pomieszczeń, takich jak salon czy przedpokój. Subtelny rysunek żył sprawia, że płytki prezentują się niezwykle elegancko i mogą z powodzeniem służyć jako tło dla centralnego punktu wnętrza, np. kominka. Granit łączy z kolei elegancki design i wytrzymałość, dlatego jest pierwszym wyborem przy aranżacji tarasów, schodów zewnętrznych czy intensywnie eksploatowanych przestrzeni.

Art. Sponsorowany