Podpowiadamy: Dlaczego pompa obiegowa się grzeje?

Podpowiadamy: Dlaczego pompa obiegowa się grzeje?

Stosowane w systemach grzewczych pompy obiegowe odpowiadają za transport wybranego medium w takim układzie. Choć urządzenia te cechuje wysoka efektywność energetyczna, trwałość i możliwość pracy nawet w trudnych warunkach, czasami osiągają one zbyt wysoką temperaturę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego pompa obiegowa się grzeje, przeczytaj nasz poradnik.

Pompy obiegowe – charakterystyka tych urządzeń

Czym są pompy obiegowe? To urządzenia, które przepompowują ciecz przez obieg w wybranym systemie HVAC – na przykład ogrzewania. To dzięki nim możliwe jest równomierne rozprowadzenie ciepła w takim układzie. Pompy obiegowe poprawiają komfort użytkowników systemów ogrzewania. A to dlatego, że przekazują ciepło z określonego źródła do grzejników. Urządzenia tego typu zamówisz w sklepie internetowym: Dostudni.pl.

Dlaczego pompa obiegowa się grzeje?

Mimo że pompy obiegowe są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, czasami nagrzewają się do zbyt wysokiego poziomu. Nie służy to ich wydajności i trwałości. Zastanawiasz się, dlaczego pompa obiegowa się grzeje? Możliwych przyczyn jest co najmniej kilka, a najczęstsze z nich to:

  • Niekorzystne warunki pracy – jeśli pompa pracuje w układzie o zbyt wysokiej temperaturze albo kiedy przepływ cieczy jest niski, może ona nadmiernie się nagrzewać.
  • Izolacja cieplna – izolowana lub zamontowana w słabo wentylowanym pomieszczeniu pompa również narażona jest na zbyt wysokie nagrzewanie się.
  • Nadmierne obciążenie – źle dobrana, na przykład zbyt mała pompa w stosunku do potrzeb układu grzewczego może osiągać skrajnie wysokie temperatury.
  • Niewłaściwy poziom płynu w układzie – w takich warunkach pompy obiegowe muszą pracować intensywniej, a to często prowadzi do ich przegrzania.
Przeczytaj także:  Hala stalowa czy murowana?

Jak zapobiec przegrzewaniu się pomp obiegowych?

Zacznij od wyboru odpowiedniej pompy. Modele uznanych, cieszących się dobrymi opiniami marek znajdziesz na stronie: Dostudni.pl. Równie ważna jest systematyczna konserwacja systemu grzewczego. By zmniejszyć ryzyko przegrzewania się pompy obiegowej:

  • wybierając pompę obiegową, zwróć uwagę na jej moc, wydajność, wysokość podnoszenia oraz klasę izolacji silnika,
  • regularnie kontroluj stan zarówno pompy, jak i całej instalacji,
  • wzbogać system o filtr chroniący pompę obiegową przed zanieczyszczeniami.

Już wiesz, dlaczego pompa obiegowa się grzeje. Sprawdź, do czego może to doprowadzić.

Niestety – przegrzana pompa obiegowa może skutkować usterką tego urządzenia, a w niektórych przypadkach nawet skończyć się awarią systemu, którego jest komponentem. W układzie grzewczym często przekłada się to na mniejszą wydajność i zwiększenie kosztów zużycia energii.

Jeśli chcesz zniwelować ryzyko wystąpienia takich problemów, pomyśl o tym już na etapie zakupu urządzenia. Wybierając je, skorzystaj ze wskazówek zamieszczonych w artykule: Jak dobrać pompę obiegową?. Pamiętaj, że pompy obiegowe powinny być dopasowane do wymagań systemowych danego układu oraz wykonane z trwałych materiałów – takich jak mosiądz czy stal nierdzewna. Urządzenia spełniające te kryteria ma w swojej ofercie sklep internetowy Dostudni.

Art. Sponsorowany