Nowoczesne domy – poznaj aktualne trendy i nowoczesne technologie

Nowoczesne domy – poznaj aktualne trendy i nowoczesne technologie

Nowoczesne budownictwo coraz częściej opiera się na konstrukcji modułowej, a domy szkieletowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Styl skandynawski, łączący w sobie wysoką funkcjonalność, estetykę i poszanowanie natury, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, ze względu na liczne zalety. Jakie trendy i technologie są obecnie stosowane?

Domy modułowe — szybka budowa i wysoka jakość

Jedną z najczęściej wymienianych zalet, jest to, że budowa domu szkieletowego jest zdecydowanie szybsza niż w klasycznym budownictwie. Co ważne, przyspieszone tempo powstania nie niesie ze sobą pogorszenia jakości wykonania. Dom w stylu skandynawskim to rozwiązanie ekologiczne, funkcjonalne i praktyczne.

Przyspieszenie prac jest efektem tego, że domy szkieletowe pod klucz powstają z gotowych elementów, tzw. prefabrykatów. Montaż gotowych komponentów odbywa się bezpośrednio na placu budowy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że technologia szkieletowa pozwala ograniczyć ilość prac ziemnych. Po wykonaniu fundamentów instalowane są gotowe ściany do budowy domu.

Jak podkreśla producent domów szkieletowych całorocznych, powstające obiekty cechuje wysoka jakość wykonania. Wszystkie elementy są przygotowane bardzo precyzyjnie, wymiary są odpowiednio dopasowane, dzięki czemu po złożeniu tworzą szczelną konstrukcję, zapobiegając utracie ciepła. Poprawiają też komfort akustyczny. Domy całoroczne modułowe to rozwiązania charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną.

Energooszczędność na pierwszym miejscu dzięki technologii Steico — jak zaprojektować dom przyszłości?

Steico to określenie używane w kontekście nowoczesnego budownictwa drewnianego. Ideą technologii jest wykorzystywanie naturalnych, drewnopochodnych materiałów, przy pomocy których budowane są nowoczesne domy energooszczędne. Budowa domu w stylu skandynawskim oparta o technologię Steico wyróżnia się głównie doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną, a także minimalnym wpływem na środowisko.

Przeczytaj także:  Budowa pieca chlebowego – wszystko o drewnie i konstrukcji

Domy w technologii Steico wyróżniają się:

  • wykorzystaniem naturalnych materiałów podczas budowy;
  • wysoką energooszczędnością, naturalna izolacja pozwala ograniczyć straty ciepła;
  • doskonałą ochroną przed wilgocią i paroprzepuszczalnością — tym samym ułatwiają ścianom „oddychanie” oraz zapobiegają problemom z wilgocią i pleśnią wewnątrz domu;
  • dużą wytrzymałością — konstrukcje domów szkieletowych są trwałe i solidne.

Technologia Steico to przede wszystkim energooszczędność. Wykorzystywane podczas budowy prefabrykaty i materiały izolacyjne muszą spełniać najbardziej rygorystyczne normy, głównie w kontekście izolacji termicznej. Gotowy projekt domu szkieletowego uwzględnia wykorzystanie naturalnych materiałów, jest zatem rozwiązaniem ekologicznym, co doskonale wpisuje się w filozofię skandynawską.

Technologia skandynawska — połączenie estetyki z funkcjonalnością

Styl skandynawski jest bardzo charakterystyczny. Mimo że najczęściej mówi się o nim w kontekście wystroju wnętrz, to temat interpretować można znacznie szerzej. W budownictwie nadal priorytetem pozostaje minimalizm i pozostanie w zgodzie z naturą. Najważniejszymi cechami, które spełniać mają domy szkieletowe, są: energooszczędność, minimalizm, trwały charakter oraz zrównoważony rozwój. Ważną rolę odgrywają nowoczesne rozwiązania, szczególnie w kontekście materiałów, jakie wykorzystywane są podczas budowy.

Gotowe domy w stylu skandynawskim to bardzo praktyczne rozwiązania, maksymalnie wykorzystujące dostępną przestrzeń. Projekty domów szkieletowych są funkcjonalne, pozwalają na zachowanie dużej elastyczności, głównie w kontekście aranżacji.

Na każdym etapie, od rozpoczęcia projektu, poprzez jego budowę, aż do momentu, gdy dom prefabrykowany pod klucz zostanie oddany do użytku, realizowane są priorytety energooszczędności i zrównoważonego rozwoju. Do wykonania domu wykorzystywane są wyłącznie naturalne materiały, o wysokiej jakości i doskonałych parametrach, pozwalających osiągnąć cel, jakim jest obniżenie zapotrzebowania na energię. Dzięki temu można znacznie ograniczyć straty ciepła i obniżyć koszty związane z ogrzewaniem.

Producent domów szkieletowych do budowy wykorzystuje głównie drewno, a tradycyjne prace ograniczają się wyłącznie do przygotowania fundamentów. Budując energooszczędne domy drewniane, można wiele zyskać, ale przede wszystkim doskonały komfort cieplny. Szczególnie że domy drewniane doskonale magazynują energię — stąd tak dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach chłodniejszego, skandynawskiego klimatu.

Art. Sponsorowany