Każdy inżynier, pracownik branży budowlanej, montażysta czy majsterkowicz musi mieć na wyposażeniu narzędzia pomiarowe. Sprawdź, co koniecznie powinno znaleźć się w „roboczym” niezbędniku, abyś mógł zwycięsko zmierzyć się z każdym wyzwaniem!
1. Kątowniki – klucz do precyzyjnego wyznaczania kątów
Kątownik to niezbędne narzędzie dla każdego montażysty, płytkarza, inżyniera czy osoby pracującej na budowie. Kątowniki to banalnie proste w swej konstrukcji narzędzia pomiarowe – są zbudowane z dwóch prostopadłych ramion tworzących kąt prosty. Narzędzie to bywa nieocenionym pomocnikiem na placu budowy, w warsztacie ślusarskim czy w trakcie białego montażu, nie wspominając o drobnych pracach domowych. Kątowniki pozwalają np. na wyznaczenie narożników ścian, równomiernego układania płytek czy też sprawdzenia zewnętrznego kąta prostego. Co równie ważne, dzięki ruchomym ramion, szybko i precyzyjne zmierzysz kąty ostre lub rozwarte. Kątownik to narzędzie, które warto zabrać ze sobą na odbiór nowego mieszkania od dewelopera, aby sprawdzić czy ściany mają właściwe kąty, ponieważ służy on do weryfikacji tego, czy ściany są ustawione pod kątem prostym względem siebie.
O czym powinieneś pamiętać, dobierając kątownik do Twojego niezbędnika?
- Zwróć uwagę na jego długość – dostosuj ją do planowanych prac – za duży kątownik może być nieporęczny np. w ciasnej w łazience, w której będziesz układać płytki.
- Sprawdź, czy kątownik jest wyposażony w kątomierz – to przydatna opcja, która pozwoli Ci łatwo znaleźć środek koła. Kątomierze okażą się również pomocne w przypadku precyzyjnego dopasowania elementów, takich jak ramy czy listwy przypodłogowe. Kątomierze są także podstawowym narzędziem w rysunku technicznym i geometrii w przypadku tworzenia i analizy kątów, zarówno w planach architektonicznych, jak i w projektach mechanicznych.
2. Poziomnice – miara pionu i poziomu
Poziomnica służy do pomiaru pionu i poziomu, a jej działanie wykorzystuje siłę grawitacji. W środku każdej poziomnicy znajduje się libelka rurkowa, która pozwoli nam szybko sprawdzić, czy np. dana półka, szafka, telewizor czy obraz zostały zamontowane w równej płaszczyźnie. Poziomnice to nieocenione narzędzia, które sprawdzą się w trakcie remontów i na budowie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając poziomnicę?
- Dokładność – poziomnica powinna mieć dokładność pomiaru wynoszącą 0,5 mm/m.
- Wygodę – poziomnica powinna być wyposażona w ergonomiczny uchwyt.
- Odporność – sprawdź, czy narzędzie jest mrozoodporne oraz odporne na wstrząsy – poziomnica to narzędzie, które z racji swojego przeznaczenia narażone jest na częste „upadki”.
- Długość – im dłuższa poziomnica tym więcej szczegółów może wykryć np.: poziomnica o długości 2m może pokazać nierówną podłogę w mieszkaniu.
3. Miary zwijane i drewniane
Bez miarki lub tak zwanej „metrówki” na budowę lub w trakcie remontu ani rusz. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym monterem, czy od czasu do czasu zamontujesz nowy sprzęt w domu, miara zwijana to obowiązkowy element niezbędnika.
Drewniane miary, ze względu na sztywność i wysoką precyzję (dociskanie do powierzchni), doskonale sprawdzą się w przypadku prac budowlanych i remontowych. Drewniane miary są także łatwe w utrzymaniu czystości, nie rdzewieją oraz łatwo można poddać je utylizacji lub recyklingowi.
Miary zwijane są na pewno wygodniejsze, bo zajmują mniej miejsca ¬ możesz miarę zwijaną wrzucić do tylnej kieszeni spodni i cały czas mieć przy sobie. Miary zwijane będą także rozwiązaniem istotnym w przypadku bardzo ograniczonej i nieustawnej przestrzeni – aby oszczędzić sobie „akrobatyki”, miara zwijana będzie tutaj lepszym wyborem.
Wybierając miarę zwijaną, zwróć uwagę na:
- ergonomię,
- wyrazistość podziałki,
- długość taśmy,
- materiał taśmy,
- klasę dokładności,
- dodatkowe funkcje, takie jak blokada taśmy, hak magnetyczny, czy mechanizm automatycznego zwijania.
4. Suwmiarki – wysoka dokładność
Suwmiarka to podstawowe narzędzie pomiarowe w każdym warsztacie czy zakładzie produkcyjnym. W dobrze wyposażonym przydomowym warsztacie również nie powinno jej zabraknąć. Suwmiarka pozwala na pomiar długości (grubości, średnicy itd.) z dokładnością (w zależności od producenta) do nawet 0,02 mm.
Wybierając suwmiarkę, zwróć uwagę na:
- dokładność pomiaru,
- czytelność podziałki lub wyświetlacza w przypadku cyfrowej wersji,
- materiał – czy jest to stal nierdzewna,
- czy posiada system calowy i metryczny,
- czy jest sprzedawana z asortymentem dodatkowym, jak np. wygodnym etui, dzięki któremu łatwą ją znajdziesz w swoim warsztacie
W zależności od budżetu, którym dysponujesz, możesz wybrać suwmiarkę analogową, jak i cyfrową. Ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza, choć oczywiście droższa od analogowego odpowiednika.
Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pozwoli Ci na szybkie skompletowanie niezbędnego zestawu narzędzi pomiarowych, dzięki któremu zawsze będziesz miał wszystko idealnie zmierzone!
Art. Partnera: schmith.pl