Jakie wady i zalety ma market budowlany?

Jakie wady i zalety ma market budowlany?

Markety budowlane już na dobre rozgościły się w naszej przestrzeni. Są nimi zarówno duże, międzynarodowe sieciówki (takie jak Castorama, Obi, Bricoman czy Leroy Merlin), jak i nieco mniejsze, ale równie dobre, mniejsze sieci czy pojedyncze punkty sprzedaży mające postać wygodnych marketów (takie jak, chociażby Metalbud Łask). Dlaczego warto w nich kupować? Co sprawia, że niejednokrotnie wygrywają one z hurtowniami budowlanymi czy małymi sklepami budowlanymi? I czy te punkty handlowe mają jakieś wady?

Dlaczego warto stawiać na markety z artykułami budowlanymi

Jest cała masa plusów, które mają zarówno duże markety budowlane, jak i zauważalnie mniejszy od nich mini market budowlany. Pierwszym z nich jest szeroki zakres oferty. Potrzebujesz gwoździ, kątownika, klamki, włącznika światła czy małej tubki kleju? Na pewno je tu dostaniesz. Cement, bloczki betonowe, drzwi lub okna? Nie ma sprawy – w tym miejscu także je kupisz. Podobnie jak płytki ceramiczne, panele podłogowe czy elektronarzędzia, narzędzia ręczne i sprzęt budowlany. To samo dotyczy gamy produktów pochodzących od różnych producentów – w markecie wiele artykułów możesz wybrać w opcjach pochodzących od kilku różnych marek. Możliwie duży wybór to bowiem podstawa działalności tego typu placówek handlowych.

Plus numer dwa? Dostępność towaru od ręki. Market budowlany w pobliżu Twojej budowy się znajdujący zazwyczaj większość rzeczy ma na swoim stanie. Czyli, mówiąc inaczej, jeśli będziesz chciał coś kupić, dostaniesz to od razu. Nie musisz się więc martwić o to, że sklep coś będzie musiał dla Ciebie specjalnie zamówić, co będzie się wiązało z koniecznością czekania na dostawę. 

Pamiętajmy także, że sieć marketów budowlanych często dostaje od producentów lepsze warunki handlowe niż małe sklepy budowlane. Dzięki temu może ona bazowo obniżać ceny oferowanych przez siebie produktów lub też organizować bardzo atrakcyjne promocje ograniczone czasowo. Jeśli więc tylko odpowiednio przeanalizujesz koszty zakupu poszczególnych produktów w danym sklepie lub poczekasz na czas akcji promocyjnej, będziesz mógł naprawdę sporo zaoszczędzić.

Przeczytaj także:  Jakie innowacyjne rozwiązania oferują hurtownie paneli podłogowych?

Wady, jakie może mieć najbliższy market budowlany

Najpopularniejsze markety budowlane w Polsce przyzwyczaiły nas do tego, że oferowana przez nie dostawa jest odpłatna. Chyba że kupimy produkty za określoną kwotę, wtedy możemy uniknąć poniesienia tego kosztu. Co do zasady małe markety budowlane działają na podobnej zasadzie. Jednak niekiedy stałym klientom oferują one możliwość dowiezienia na budowę towarów o niższej wartości niż ta odgórnie założona.

Dość powszechnie krąży opinia, że o ile główne, duże produkty budowlane oferowane w marketach mają bardzo atrakcyjne ceny, to takie niewielkie akcesoria jak chociażby folie malarskie, papiery ścierne czy taśmy są już sporo droższe niż w innych punktach sprzedaży. Niestety, tak się niejednokrotnie zdarza. Warto więc stale czuwać nad kosztami i porównywać je w różnych sklepach, unikając tym samym dokonywania droższych, przypadkowych zakupów.

Wielu klientów chciałoby kupować produkty lokalnie. Czyli marzy o tym, by market budowlany w okolicy ich miejsca budowy czy remontu był zlokalizowany. Niestety, wiele z tego typu punktów handlowych mieści się na obrzeżach miast. Większość, ale nie wszystkie. Jeśli więc ma się szczęście, w naszym przypadku do marketu nie musi być wcale tak daleko.

Art. Sponsorowany