Z roku na rok praca glazurników ewoluuje. Jest to związane m.in. z wprowadzaniem nowych narzędzi i akcesoriów. Wśród nich znajdują się systemy poziomowania płytek, które stanowią dobrą alternatywę dla klasycznych krzyżyków. Właściwie wykorzystane wpływają korzystnie na poprawę wygody i precyzji pracy. Sprawdźmy, czym on jest oraz jak wybrać najlepszy system poziomowania płytek do swojej pracy.
Czym są systemy poziomowania płytek?
System poziomowania płytek to dedykowane rozwiązanie, które przeznaczone jest do układania płytek glazurniczych. Wszystko po to, aby zachować wysoką precyzję oraz zminimalizować ryzyko ewentualnych uskoków, czyli sytuacji, w których położone płytki nie gwarantują zachowania idealnie równej powierzchni okładziny. W dużej skrócie systemy tego typu składają się z klipsa i klina (na rynku dostępne są też zestawy z klipsami i kapturkami lub dedykowanym zaciskaczem). Działanie układu polega na wprowadzaniu klipsa pomiędzy sąsiadujące ze sobą płytki, a następnie na zaciśnięciu klina. Dzięki temu na płytki oddziałuje taki sam nacisk, co ułatwia ich równe położenie i zachowanie idealnie gładkiej powierzchni.
Jak wybrać najlepszy system poziomowania płytek do pracy?
Warto zastanowić się nad tym, jak wybrać najlepszy system poziomowania płytek do swojej codziennej pracy. Pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych aspektów. Poniżej w kilku zdaniach opisano najważniejsze z nich.
Materiał wykonania elementów systemu
Bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonano poszczególne elementy systemu poziomującego. Standardem jest tworzywo sztuczne. To jednak powinno charakteryzować się wysoką odpornością na eksploatację w trudnych warunkach oraz na uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości klipsy i kliny powinny być z jednej strony twardy, a z drugiej elastyczny, aby można było uzyskać pożądany docisk płytek i wyrównać powierzchnię.
Dobór systemu do grubości płytek
Każdy system na zakres dedykowanej pracy. W związku z tym należy dobierać go bezpośrednio do grubości płytek. Standardowo produkty ceramiczne są cieńsze niż płytki gresowe przeznaczone do użytku zewnętrznego. Dobierz zakres systemu bezpośrednio do produktu, z którym pracujesz, co korzystnie wpłynie na Twoją wygodę i precyzję realizowanego zamówienia.
Specyfika wykonania i kształt
Pod uwagę bierze się również specyfikę wykonania elementów systemu i ich kształt. Ważne jest to, aby wyżłobienia były tak zaprojektowane, aby odpowiednio otrzymywać pozycję płytek i jednocześnie klips nie ulegał uszkodzeniu w trakcie jego wyjmowania. Wpływa to na zmniejszenie ryzyka poszerzania fugi na skutek przemieszczania się płytek. Zwróć też uwagę na profil, który umożliwi mocne zaciśnięcie systemu.
Dlaczego wybór ma tak duże znaczenie?
Codzienna praca glazurnika wymaga zachowania wyjątkowej precyzji, aby płytki zostały ułożone idealnie. Korzystanie z nowoczesnych i wydajnych systemów poziomujących płytki ma swoje uzasadnienie. Dzięki temu można skrócić czas realizacji zamówienia oraz wyraźnie poprawić jakość świadczonych usług. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem. Dobrej jakości systemy poziomujące płytki oferuje wielu renomowanych producentów.
Art. Sponsorowany