Studnia kręgowa z czasem może ulegać zanieczyszczeniom. Prowadzą one do skażenia wody, co zagraża bezpieczeństwu korzystania z instalacji. To właśnie dlatego kluczowym elementem dbania o dobre prosperowanie ujęcia wody jest regularne czyszczenie studni. Jedną z powszechnie stosowanych metod oczyszczania wody jest stosowanie specjalistycznych środków dezynfekujących. Rozwiązanie to odznacza się wysoką efektywnością. Właśnie dlatego to właśnie na nim chcielibyśmy skupić się w naszym dzisiejszym artykule. Przejdź dalej i sprawdź, jak często przeprowadzać czyszczenie studni kręgowej. Poniżej przedstawimy również szczegółową instrukcję postępowania.
Regularnie czyszczenie studni – dlaczego jest aż tak istotne?
Każdy użytkownik studni powinien mieć świadomość, że do jej wnętrza mogą przenikać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Aby utrzymać przydatność wody do spożycia, niezbędne jest podjęcie działań, które mają na celu monitorowanie i ocenę czystości ujęcia. Obejmują one badanie jakościowe wody oraz regularne czyszczenie studni. Zabieg ten zapobiega zanieczyszczeniom oraz eliminuje bakterie i mikroorganizmy, pozwalając na bezpieczne korzystanie ze studni. Jednocześnie umożliwia utrzymanie wysokiej wydajności studni.
Jak często wykonywać czyszczenie studni kręgowej?
Zastanawiasz się, jak często przeprowadzać czyszczenie studni kręgowej? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Na ogół przyjmuje się bowiem, że czynność ta powinna zostać wykonana co najmniej raz w roku. Istnieją jednak szczególne przypadki, przy których wystąpieniu również takowe działania są wymagane:
– nowa studnia lub nowy odwiert – podczas ich wykonywania istnieje ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody;
– wznowienie działania studni, która długo była nieużytkowana,
– niepokojące zmiany w wodzie – dziwny smak, nieprzyjemny zapach, podrażniona skóra, woda stała się mętna;
– zalanie studni wodą powierzchniową.
Jak wykonać czyszczenie studni kręgowej?
Czyszczenie studni kręgowej najczęściej opiera się na zastosowaniu odpowiedniego środka chemicznego. Jak krok po kroku przebiegają wszelkie czynności?
- Wypompowanie wody ze studni, aby można było do niej wejść.
- Oczyszczenie dna cembrowiny.
- Umycie cembrowiny za pomocą rozcieńczonego środka do dezynfekcji.
- Uzupełnienie ubytków obudowy studni.
- Utworzenie na dnie nasypu (ok. 10 cm) z grubego piasku lub drobnego żwiru w celu uzupełnienia bądź wykonania podsypki filtracyjnej.
- Ponowne doprowadzenie wody do studni.
- Dezynfekcja studni poprzez dodanie odpowiedniej ilości środka dezynfekującego.
- Doprowadzenie wody do punktów poboru.
- Wypłukanie instalacji po upływie 24 godzin aż do zaniku zapachu chloru.
- Pobranie próbki do badania jakościowego wody.
Jak z pewnością zauważyłeś, czyszczenie studni kręgowej kończy się zleceniem badania jakościowego wody. Najlepiej wykonać je po upływie tygodnia od zabiegu oczyszczania. Dzięki temu jej wynik będzie wiarygodny. Używanie wody z oczyszczonej studni możliwe jest dopiero po uzyskaniu pozytywnych wyników.
Jakiego środka użyć do odkażania studni?
Do odkażania studni najczęściej stosuje się związki chloru. Spowodowane jest to dużą skutecznością tej metody. Jeśli tylko przeprowadzisz ją zgodnie z instrukcją, okaże się ona w pełni bezpieczna. Kluczowa jest w szczególności ilość zastosowanego środka, która zależna jest od głębokości i średnicy studni. Niestety odkażanie z udziałem środków chemicznych ma także jedną wadę – czasowo zmienia smak i zapach wody.
Art. Sponsorowany