Drewno klejone – czym jest i do czego się je wykorzystuje?

Drewno klejone – czym jest i do czego się je wykorzystuje?

Pod pojęciem drewna klejonego najczęściej rozumie się drewno konstrukcyjne BSH, które jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w wielu sektorach budownictwa. Mówimy tutaj o drewnie składającym się z kilku cienkich warstw nazywanych lamelami, które po poddaniu ich procesowi suszenia komorowego są łączone przy użyciu mikrowczepów: zarówno na długości, jak i szerokości. Taki sposób klejenia przekłada się na wyjątkową wytrzymałość drewna, co z kolei umożliwia użycie go do budowy nawet konstrukcji narażonych na znaczne obciążenia. Więcej o drewnie klejonym przeczytasz w naszym artykule.

Jak przebiega proces produkcji drewna klejonego?

Produkcja drewna klejonego rozpoczyna się od starannego doboru surowca. Drewno, które ma zostać poddane klejeniu, musi przejść proces suszenia komorowego, aby osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności. Jest to kluczowy etap, który ma decydujący wpływ na zapewnienie stabilności wymiarowej drewna oraz oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych.

Następnie drewno jest cięte na cienkie lamele, które łączone są ze sobą przy użyciu mikrowczepów. Taki sposób łączenia zapewnia wysoką stabilność i wytrzymałość materiału, jednocześnie minimalizując ryzyko pęknięć i skręceń.

Po połączeniu lameli belki są sklejane z użyciem specjalistycznych klejów odpornych na wilgoć i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Po zakończeniu procesu klejenia drewno jest ponownie strugane, co nadaje mu elegancki wygląd i sprawia, że nadaje się również do użycia w projektach, w których istotne znaczenie ma estetyka konstrukcji.

Najważniejsze zalety drewna klejonego

Drewno klejone, czyli drewno BSH, wyróżnia się szeregiem zalet, które decydują o jego szerokim zastosowaniu w budownictwie i architekturze. Oto najważniejsze z nich:

  • Niezwykła wytrzymałość – staranny dobór surowca oraz zaawansowany proces klejenia gwarantują, że drewno BSH charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi, zwłaszcza pod kątem znoszenia obciążeń mechanicznych. Najlepiej świadczy o tym fakt, iż drewno klejone często zastępuje inne materiały, włącznie ze stalą czy żelbetonem.
  • Stabilność wymiarowa – proces suszenia oraz sposób łączenia lameli sprawiają, że drewno BSH charakteryzuje się stabilnymi wymiarami oraz wysoką odpornością na pęknięcia, skręcenia i inne deformacje. Jest to materiał, który zachowuje swoje właściwości nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych.
  • Dobra estetyka – dzięki ponownemu struganiu po procesie klejenia, drewno klejone warstwowo prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Gładka i jednolita powierzchnia sprawia, że drewno to może być z powodzeniem stosowane w konstrukcjach, które będą widoczne czy wręcz mają stanowić element dekoracyjny budynku.
  • Możliwość uzyskania dużych przekrojów i długości – technologia klejenia lameli pozwala na uzyskanie elementów drewnianych o bardzo dużych przekrojach i długościach, co daje większą swobodę w zakresie projektowania nowoczesnych konstrukcji z wykorzystaniem drewna BSH.
Przeczytaj także:  Okrągłe kratki wentylacyjne: skuteczna wentylacja dla każdego dachu

Przykłady zastosowania drewna klejonego

Drewno klejone warstwowo jest stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Idealnie nadaje się do wznoszenia budynków mieszkalnych, konstrukcji ścian, dachów, wiat, zadaszeń, budynków gospodarczych, hal, magazynów czy obiektów małej architektury ogrodowej. Zakres zastosowania drewna klejonego BSH jest bardzo szeroki.

Gdzie zamówisz drewno klejone?

Drewno klejone BSH jest dostępne przede wszystkim w hurtowniach i składach drewna. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać takiego miejsca w Twoim regionie, to skorzystaj z platformy TimberTrade. Jest to pierwsza taka platforma w Polsce, która łączy dystrybutorów i nabywców drewna.

Partnerzy TimberTrade oferują szeroki wybór drewna klejonego, o gwarantowanych parametrach wytrzymałościowych, gotowego do zastosowania w projektach prywatnych i profesjonalnych. Ze szczegółami oferty zapoznasz się na stronie internetowej timbertrade.pl.

Art. Sponsorowany